03 Mar 2019

imar barışı son gün 30 haziran

Ülke genelinde kaçak yapılan konutları ilgilendiren imar barışı süresi uzatılmıştı. Milyonlarca kişinin faydalandığı İmar Barışı’nda normal süre 1 Ocak`ta bitiyordu ancak alınan son kararla birlikte İmar Barışı 6 ay daha uzatıldı. İmar barışı başvurusu, sorgulaması ve ödemesi son günü ne zaman haberleri gündem olmaya devam ediyor. İmar barışı ödemesi son gün ne zaman? Gündeme oturan İmarışı Barışı 2018 Haziran ayında başlamıştı. Son başvuru tarihi ise Ekim ayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan karar ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılmıştı.

Milyonlarca kişinin faydalandığı İmar Barışı’nda normal süre 2019 yılı 1 ocakta bitiyordu. Ancak alınan son kararla birlikte İmar Barışı 6 ay daha uzatıldı 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan İmar Barışı düzenlemesinde başvuru süresi 6 ay uzatıldı.

Kamuoyunda “İmar Barışı” olarak adlandırılan Yapı Kayıt Belgesi başvuru süresi 6 ay daha uzatıldı.

Vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedeflenen İmar Barışı düzenlemesi, 31 Aralık 2017’den önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapıları kapsıyor.

PTT şubelerinden alınan e-Devlet şifresi ile “www.turkiye.gov.tr” adresine veya “e-Devlet” mobil uygulamasına giren vatandaşlar, burada yer alan kurumlar bölümünden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait sayfaya erişebiliyor. Sayfaya giriş yapan yapı sahipleri, “İmar Barışı Başvuruları” bölümüne girdikten sonra istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlıyor.

BAKAN AÇIKLADI:” SÜRECİN UZATILMASI İÇİN CİDDİ TALEPLER VAR ” DEMİŞTİ

2018 Aralık ayında imar barışına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu sözleri söylemişti,  “Yaklaşık 9 milyon 500 bin vatandaşımız İmar Barışı’ndan faydalandı. Toplam yaklaşık 14 milyar liralık bedel ödendi” dedi. İmar Barışı’na ilişkin sürecin 2018 31 Aralık’ta tamamlanacağını anımsatan Kurum, şu değerlendirmelerde bulundu: “Sürecin uzatılmasına ilişkin ciddi talep var, bunu biz 31 Aralık’ta inşallah değerlendirmiş olacağız ancak 31 Aralık’a kadar vatandaşımızın ödemelerinin yapılabilmesi adına tüm kamu bankaları açık olacak”.

 

İmar Barışı Uzatılacak Mı?

Şuan bu konuyla alakalı bir açıklama yapılmamış olsada bu konuyla ilgili tahminlerimiz imar barışının artık uzatılmayacağı. 

İmar Barışı Ödemesi Taksitlendirilecek Mi?

İmar barışı başvurusu uzatıldı kararı kadar imar barışı taksitlendirme kolaylığı da istiyor. Bankaların imar barışı kredisi verme konusundaki isteksizliği ve yüksek kredi notu olan kişilere dahi imar affı kredisi için red kararı vermeleri vatandaşın ödemede sıkıntıya düşmesine neden oldu.

 

İmar Barışı İçin Herkes Kendisi Başvuruda Bulunsun!

Büyük tepki çeken konulardan biride apartmanlar ve siteler için tüm kat maliklerinin ortak olarak başvuruda bulunması zorunluluğu olarak öne çıkıyor. Çok katlı binalarda sadece birkaç kişinin itiraz etmesi bile imar barışından yararlanma hakkının kaybedilmesine neden olabiliyor.

Bu durumda o kişinin imar barışı ücreti için ödeyeceği tutarı da diğer kat maliklerinn ödemesi gerekiyor. Yani imar barışına katılmak istemeyen kişinin bu ücreti ödeme zorunluluğu bulunmuyor. Yaşanan anlaşmazlıklar bu durumda kat maliklerinin kendi aralarında tartışmalar yaşanmasına da neden oluyor.

Bir cevap yazın